06.05.25

Афінська обсерваторія: подорож крізь час і космос

Минулого року я вперше завітав до Афінської обсерваторії, яка розташована на мальовничому пагорбі Тіссіо, і хочу показати вам невеликий фоторепортаж про це чудове місце.

Афінська національна обсерваторія була заснована у 1842 році — це один із найстаріших науково-дослідних інститутів у Південній Європі. 

Оригінальна будівля обсерваторії відома як «Будівля Сінаса», була зведена на місці святилища німф за кошти Георгіоса Сінаса, який тоді обіймав посаду консула Греції у Відні. 



Тут історія астрономії зачаровує й оживає крізь атмосферу минулого.

 У будівлі обсерваторії розташований Афінський музей геоастрофізики, де можна побачити експонати, що розповідають про історію спостережень за зірками, планетами та земною атмосферою. Церемонія заснування обсерваторії відбулася 26 червня 1842 року, саме в день сонячного затемнення! На події були присутні король Греції Оттон I, члени уряду та представники церкви.

Я мав змогу відвідати телескопи обсерваторії — від вражаючого «Доридес» до менших, однак не менш значущих інструментів. Особливо цікава модель Антикитерського механізму, яка нагадує про геніальність стародавніх відкриттів. Не менш цікаві були й музейні експонати: малі телескопи та історичні приладдя, які створюють унікальну симфонію взаємодії науки і культури, що надихає кожного, хто переступає поріг цієї обсерваторії.

Над входом до обсерваторії можна побачити напис Servare Intaminatum («Зберегти нетронутим»)



Купол прикрашений флюгером у вигляді кентавра-риби та знаками зодіакальних сузір'їв



Історично обсерваторія є головним місцем для розрахунку та оголошення офіційного «еллінського часу» з моменту її заснування та до середини XX століття.

Сучасний сонячний годинник скульптора Андреаса Галанакіса



Телескоп-рефрактор Плесла1845 року, встановлений під куполом обсерваторії




Австрійський меридіанний телескоп 1845 року на мармуровій колоні



Ще один меридіанний телескоп. Англійське виробництво приблизно 1910 року



Частина старої бібліотеки



Старий ламповий телурій — астрономічний механізм, що використовується для демонстрації руху Землі навколо Сонця



А це робоча модель Антикітерського механізму



Антикітерський механізм — давній механічний аналоговий пристрій для обчислення руху небесних тіл. Його знайшли серед уламків корабля, що затонув біля острова Антикітера, між Кітерою та Критом. Він датується приблизно 70-тими роками до н. е. 

Під час екскурсії ви докладно дізнаєтесь про цей перший аналоговий комп'ютер



Деталі стелі обсерваторії



Вечірній вид вікна обсерваторії на Акрополь




За 150 метрів на південь від головної будівлі обсерваторії, на пагорбі Пніка розташована ще одна астрономічна вежа обсерваторії





Телескоп Doridis був збудований у 1902 році і був найбільшим телескопом Греції протягом 57 років. Телескопа названо на честь благодійника Димитріоса Дорідіса, який фінансував його будівництво. Рефрактор Doridis широко використовувався для спостережень за планетами, кометами та Місяцем, а також для астрометрії та фотометрії змінних зірок. 



Зараз телескоп використовується в освітніх та суспільних цілях. Усі бажаючі можуть подивитись у нього під час екскурсії.



Я свідомо не описав усе, що можна побачити в обсерваторії. Наприклад, за кадром залишилася вражаюча копія карти Місяця, яка була найточнішою для свого часу.

Настійно рекомендую всім, хто буде в Афінах, та цікавиться астрономією та історією, відвідати це унікальне місце!

І навіть якщо астрономія вам не цікава, я все одно рекомендую завітати в обсерваторію на екскурсію. Хто знає, можливо після цього ви відкриєте для себе цю захопливу та пізнавальну науку!



Сподіваюся, цей пост надихне вас зануритись у велич космосу й історії!
Умови відвідування обсерваторії ви можете переглянути на сайті обсерваторії

Немає коментарів:

Дописати коментар